Krakowskie Drogi Żelazne – otwarcie wystawy

„Krakowskie drogi żelazne” to pierwsza wystawa w Muzeum Podgórza, która prezentuje funkcjonowanie w przestrzeni miasta środka transportu, będącego jednym z najważniejszych wynalazków cywilizacyjnych XIX w. 16 października w siedzibie Muzeum Podgórza na ul. Limanowskiego 51 pod nowymi estakadami kolejowymi odbył się wernisaż wystawy. Ekspozycję przygotował i opracował merytorycznie pan Dominik Lulewicz, pracownik Muzeum Krakowa i pasjonat kolei. Wystawa opowiada historię kolei w naszym mieście, w końcu kolej stanowiła motor napędowy całego regionu!

Na wystawie zaprezentowano unikatowe dokumenty oraz pamiątki z lat inicjalnych krakowskich dróg żelaznych, projekty oraz fotografie obiektów i taboru z różnych okresów jej rozwoju oraz urządzenia i narzędzia nieodzowne w codziennej pracy na kolei. Mamy również okazję zapoznać się ze zmieniającym się etosem i kulturą pracy kolejarzy w różnych okresach historycznych. Wystawie towarzyszy bogaty program edukacyjny: pokazy makiety kolejowej, wykłady, spacery po „kolejowych zakątkach” Krakowa i lekcje muzealne.

Jako Klub włączyliśmy się w przygotowania do wystawy. Wśród prezentowanych eksponatów znalazły się obiekty z naszych klubowych zasobów oraz modele z kolekcji naszych kolegów:

  • ramię semafora ze zbiorów klubowych
  • dokumentacja parowozu Ty51 ze zbiorów klubowych
  • model parowozu Pn12  w skali 1:87 z kolekcji Tomasza Kołodziejskiego
  • model słynnej „Luxtorpedy” w skali 1:87 z kolekcji Jacka Kołodzieja
  • diorama stacji Mogiła wykonana przez Mateusza Butę

 

W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie, w wybrane weekendy przygotowujemy wystawę makiet kolejowych. Więcej informacji tutaj: Wystawy Makiet w Muzem Podgórza

Wystawa czasowa miała trwać do 15 marca 2020 roku, jednak na mocy zarządzenia dyrektora muzeum, wystawa „Krakowskie Drogi Żelazne” została przedłużona 23 sierpnia 2020 roku i jest ponownie otwarta dla zwiedzających.