Hołd tramwajom Konstal 105Na

Nieuchronnie zbliża się moment, w którym z krakowskich torowisk zniknie pewna ikona. Słynne tramwaje Konstal 105Na, zwane popularnie akwariami, są powoli wycofywane na zasłużoną emeryturę.

Z tej okazji postanowiliśmy oddać hołd tramwajom i przygotowaliśmy wyjątkowy teledysk do utworu „Das Model” grupy Kraftwerk, wcielając się roboczo w zespół The Konstalers. Pomysł zrodził się podczas demontażu przygotowanych do złomowania wagonów. Stwierdziliśmy, że pulpity motorniczego wyglądają jak keyboardy, na których kiedyś tworzyło się muzykę elektroniczną. Padło hasło „Kraftwerk”, a reszta poszła już bardzo szybko… Za instrumenty posłużyły elementy wyposażenia: pulpity, dzwonki, hamulce, przełączniki, a nawet krata wylotu powietrza!

Wagony Konstal 105Na wożą Krakowian już ponad 40 lat. Budowane w Chorzowie w latach 1973-1979 i trwale wpisały się w krajobraz Krakowa. W końcu do Krakowa trafiło ponad 150 sztuk tych wagonów. Większość pasażerów najchętniej posłałaby te wagony na złom, ale dla niektórych „akwaria” to ulubiony typ tramwajów. Niezależnie od uczuć, jakimi darzymy tramwaje, niedługo będziemy musieli się z nimi pożegnać.